1. Vrsta bazena
Prema načinu izgradnje bazena postoje bazeni čija je razina vode iznad okolnog tla i te bazene nazivamo nadzemnim bazenima. Kad se površina vode nalazi na približno istoj ili ispod razine okolnog tla, te bazene nazivamo ukopnim bazenima.
Naša preporuka: Ukopni bazen iz razloga bolje kvalitete, dužeg vjeka trajanja i ljepše implementacije u postojeći okoliš.
2. Vrsta unutrašnje obloge
Posebne keramičke pločice u raznim oblicima kao rješenje unutrašnjeg oblaganja bazena iz razloga vodonepropusnosti je jedno od starijih rješenja, pri čemu kvaliteta ovisi o izvoditelju teracerskih radova. Alternativa u novije vrijeme (zadnjih 15-ak godina) je armirana PVC folija koja ima mogućnost rastezanja i prilagođavanja raznim oblicima, radijusima zakrivljenosti i jednostavnost montaže. Specijalni premazi se većinom koriste kod sanacija i rekonstrukcija, dok se prani kulir upotrebljava kod prirodnih bazena i fontana gdje postoji određeni naglasak na prirodnom izgledu školjke.
Naša preporuka obloge: Armirana PVC folija iz razloga bolje otpornosti na temperaturne oscilacije obzirom na naše podneblje, lako održavanje, brzu i laganu montažu, mogućnost lagane i jeftinije rekonstrukcije nakon dugog vremenskog perioda.
3. Izvedba školjke bazena
Školjka bazena može biti izrađena od polistirenskih blokova, panela (polimerskih, poliesterskih ili galvanizirano-čeličnih) ili najčešće u armirano-betonskoj izvedbi. Polistirenski blokovi se nakon brzog slaganja ispunjavaju betonom i predstavljaju relativno brzo rješenje izrade obloge. Paneli od poliestera ili nekog drugog polimera, kao i galvanizirano-čelični se međusobno spajaju u jednu cjelinu posebnim profilima i umetcima. To je češće rješenje kod izvođenja bazena nadzemnog tipa.
Armirano-betonska izvedba školjke je najčešće rješenje za naše podneblje iz razloga čvrstoće same školjke koja s dobrim temeljenjem može biti na bilo kojoj vrsti tla. Bočne stijene i dno bazena su povezani u jednu armirano-betonsku cjelinu, što je još jedna od prednosti ako uzmemo u obzir da bazen površine 24 m2 i dubine 1,5 m ima 36 m3 vode, što ukupno iznosi 36 000 kg ili 36 tona. Težina betona je još jedan faktor, međutim naglasak je na čvrstoći same konstrukcije betonske školjke i tlaku koji voda vrši na bočne stranice.
Naša preporuka izrade školjke: Armirano-betonska izvedba zbog čvrstoće, mogućnosti prilagođavanja vašim željama, mogućnostima i potrebama, potpuna mogućnost izbora oblika, najbolji odnos uloženog i dobivenog s cjenovnog aspekta, teško uklanjanje, postojanost, mogućnost odabira raznih vrsta obloga i dr.
4. Dimenzije i oblik bazena
Na temelju Zakona o prostornom uređenju i gradnji (NN 76/07) donesen je Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima (Izmjene i dopune Pravilnika 2008) kojim su određene jednostavne građevine i radovi čijem se građenju, odnosno izvođenju može pristupiti bez rješenja o uvjetima građenja, potvrđenog glavnog projekta i građevinske dozvole.
Bez akta kojim se odobrava građenje (građevinske dozvole), može se pristupiti građenju bazena tlocrtne površine do 24 m2 i dubine do 2 m.
Ovdje je bitno napomenuti da se standardni tipski bazeni u izvedbi od polistirenskih blokova ili od panela mogu izraditi samo u određenim oblicima. Oblik armirano-betonske školjke je potpuno proizvoljan. Najčešći je pravokutni oblik dimenzija 6 x 4 m, 7 x 3,4 m, 8 x 3 m, 8 x 4 m, 10 x 4,5 m, te ovalni ili kružni oblik bazena s ravnim ili postepenim dnom.
Naša preporuka: Ako nemate građevinsku dozvolu svakako preporučamo dimenzije površine 24m2 , ovisno o Vašim potrebama i namjeni bazena.
5. Način ulaska u bazen
Način ulaska u bazen je najčešće pomoću betonskih stepenica u raznim oblicima (rimske, kutne ravne, kutne ovalne, ravne, ovalne...) ili rješenje ulaza u bazen pomoću ljestvi. Ljestve su jeftinija opcija i starijim osobama je uz pomoć njih malo teže ući u bazen, dok je s betonskim stepenicama ulazak puno lakši, a moguće je uživati u bazenu samo djelomično.
Naša preporuka: Betonske stepenice zbog komfora ulaska.
6. Izvedba strojarnice
Način ulaska u bazen je najčešće pomoću betonskih stepenica u raznim oblicima (rimske, kutne ravne, kutne ovalne, ravne, ovalne...) ili rješenje ulaza u bazen pomoću ljestvi. Ljestve su jeftinija opcija i starijim osobama je uz pomoć njih malo teže ući u bazen, dok je s betonskim stepenicama ulazak puno lakši, a moguće je uživati u bazenu samo djelomično.
Naša preporuka: Plastični PVC box zbog nepropusnosti u slučaju osnovne opreme.
7. Sustav pročišćavanja vode
Postoje 2 osnovna načina pročišćavanja bazenske vode; skimmerski i preljevni. Za svaki način postoje prednosti i nedostaci, dok je sama materija preopširna za detaljno izlaganje, stoga navodimo samo prednosti i nedostatke.
SKIMMERSKI
PRELJEVNI
IZGLED BAZENA
Površina vode nije u ravnini s plažom.
Površina vode je u ravnini s plažom.
VELIČINA BAZENA
Za bazene do 200 m2 .
Za bazene preko 200 m2 .
NAMJENA
Za PRIVATNU upotrebu, eventualno iznajmljivanje, manji broj ljudi.
Za JAVNU upotrebu i velik broj kupača.
KVALITETA I NAČIN OBRADE VODE S ASPEKTA HIGIJENSKE ISPRAVNOSTI
Slićno efektu rijeke s ciljem čišćenja površine vode, tj. vodi iz mlaznica ispire površinu vode koja utječe u otvor na jednoj bočnoj stranici školjke (tzv. skimmer), najčešće u smjeru duže osi bazena.
Od dna bazena (gdje su smještene mlaznice) prema površini i predstavlja najpravilniji i najefikasniji način prostrujavanja vode kroz bazen. Voda se preljeva preko ruba bazena i utječe u preljevni kanal po kojem je i takav naziv pročišćenja dobio ime.
KONSTRUKCIJA BAZENA
Vrlo jednostavna , te ne zahtijeva nikakve dodatne radove.
Složena konstrukcija zbog preljevnog kanala, kompenzacijskog bazena, dodatne opreme i instalacija.
INSTALACIJE I OPREMA ZA OSNOVNI RAD
Jednostavnije instalacije koje ne zahtjevaju dodatne pumpe, kompenzacijski bazen i instalacije, već samo osnovnu opremu i to: filter, pumpu, skimmer, elektroupravljački ormarić, mlaznice i podni usis.
Složenije instalacije koje zbog veće količine vode , uključuju i pojačanu osnovnu opremu: filter, pumpu, automatski regulator vode, podne mlaznice, kompenzacijski bazen, preljevni kanal, rešetke i općenito složenije elektro-upravljanje sa dodatnim sustavima sigurnosti, senzorima i automatikom za dodavanje kemikalija.
STROJARNICA
U plastičnom PVC box-u ili u betonskoj izvedbi pored bazena.
U betonskoj izvedbi ili u sklopu postojećeg objekta.
ODRŽAVANJE
Jednostavnije i jeftinije zbog manje opreme i količine vode, te nije potreban stručno osposobljeni kadar.
Složenije i skuplje nego za skimmerski tip bazena zbog složenije opreme i količine vode, a potreban je i stručno osposobljen kadar.
CIJENA IZGRADNJE
Niža u odnosu na preljevni tip bazena.
Viša u odnosu na skimmerski tip bazena.
CIJENA U KONAČNICI: IZGRADNJA+ODRŽAVANJE KROZ DUŽI PERIOD
NISKA
VISOKA